Snygg och robust Dip Stand i Grått stål. Handtagen är vinklade så de passar de allra flesta användare. Handtagen är gjorda av cc rör och har en greppdiameter på 45 mm. Den användbara längden på handtagen är 47-66cm. Ett utmärkt komplement till både bröst, axlar och tricepsträningen.
Maxbelastning 180kg
| Bredd | 700 mm |
|---|---|
| Längd | 1000 mm |
| Höjd | 1200 mm |
| Vikt | 15kg |
| Viktmagasin | Nej |
| Hopfällbar | Nej |
| Säkerhetsarmar | Nej |
| Justerbar bredd | Nej |
| Ställbart ryggstöd | Nej |
| Transporthjul | Nej |
| Kvalitet | Semi-Kommersiell |