TF R1 Spotter Arms är ett oumbärligt säkerhetstillbehör till ditt TF R1 Power Rack – särskilt när du tränar tungt utan träningspartner. De är konstruerade i kraftigt stål och ger pålitligt skydd vid exempelvis knäböj och bänkpress. Fäst spotter arms med de medföljande sprintarna på valfri höjd – helt utan verktyg.
TF R1 Spotter Arms är ett oumbärligt säkerhetstillbehör till ditt TF R1 Power Rack – särskilt när du tränar tungt utan träningspartner. De är konstruerade i kraftigt stål och ger pålitligt skydd vid exempelvis knäböj och bänkpress.
Dessa spotter arms är tillverkade för att tåla tung belastning – upp till hela 360 kg – och är klädda med slitstark UHMW-plast som skyddar både din skivstång och racket från repor och stötar.
Fäst spotter arms med de medföljande sprintarna på valfri höjd – helt utan verktyg. Designen gör det enkelt att snabbt justera höjden beroende på övning.
TF R1 Spotter Arms är ett måste för dig som vill träna tungt, säkert och självständigt.
| Bredd | 59 mm |
|---|---|
| Längd | 601 mm |
| Höjd | 250 mm |
| Produktserie | Thor Fitness R1 Series |
| Viktmagasin | Nej |
| Hopfällbar | Nej |
| Säkerhetsarmar | Nej |
| Justerbar bredd | Nej |
| Ställbart ryggstöd | Nej |
| Transporthjul | Nej |
| Kvalitet | Hemmaträning |